Przygotowania

Jak przygotować się do ciąży?

Pytanie zawarte w tytule może wydawać się niedorzeczne. Przecież zajście w ciążę nie wymaga podjęcia jakiś radykalnych kroków. Niemniej dzięki podjęciu różnych decyzji, okres ciąży może się okazać dla przyszłej mamy o wiele bardziej komfortowy. Sprawdź co zrobić, by tak właśnie było!

Planuj aktywne życie

Jak przygotować się do ciąży? Najlepiej planując odpowiednią aktywność fizyczną. Nie ma co ukrywać – będzie ona bardzo ważna podczas samej ciąży a jeszcze ważniejsza w trakcie porodu. Wybierz więc sport, który uwielbiasz wykonywać. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz mogła wykonywać go również podczas okresu ciąży!

Odpowiednio się odżywiaj!

Łatwo powiedzieć, ale znacznie trudniej wykonać, prawda? Tymczasem zdrowe odżywianie, zarówno kobiety i mężczyzny, pozwoli lepiej przygotować organizm matki do przyszłego czasu poświęcenia, jakim z pewnością jest ciąża. Warto zacząć zdrowo się odżywiać. Najlepiej, jeśli w tym czasie obydwoje będziecie spożywać dużo produktów regionalnych i to koniecznie – słabo przetworzonych! Wśród nich powinno znaleźć się miejsce dla takich warzyw jak chociażby ziemniaki, marchew, seler, kapustę, jabłka czy śliwki.

Zażywaj kwas foliowy

Na kilka miesięcy przed urodzeniem się dziecka, koniecznie zażywaj kwas foliowy. Pozwoli on maleństwu rozwinąć jego własny układ nerwowy a konkretnie mózg.

Zastopuj z używkami!

Przygotowanie do zajścia w ciążę powinno obejmować również rezygnację z różnych używek. Jest ich bardzo dużo – od kawy, aż po… narkotyki. Pamiętaj, że warto zrezygnować z nich na kilka miesięcy przed zajściem w ciążę a nie dopiero w momencie, gdy się dowiemy, że jesteśmy w „stanie błogosławionym”.

Uważaj na hormony!

Przygotowanie organizmu do ciąży powinno tez obejmować uporządkowanie kwestii związanych z gospodarką hormonalną. Jeśli więc decydujesz się na np antykoncepcję hormonalną, koniecznie przerwij ją na kilka miesięcy przed poczęciem. W przeciwnym razie ciąża może nie przebiegać prawidłowo a Ty sama możesz w ten sposób niekorzystnie wpłynąć na zdrowie poczętego maleństwa.

Odwiedź stomatologa i ginekologa

Choroby stomatologiczne i ginekologiczne bardzo lubią atakować kobiety podczas trwania ciąży. Dlatego koniecznie uporządkuj tą kwestię w swoim organizmie. Pamiętaj, że przezorny zawsze ubezpieczony! W okresie ciąży stosowanie jakichkolwiek leków nie będzie już możliwe, ze względu na duże ryzyko uśmiercenia dziecka.

Przestrzeganie powyższych kroków zminimalizuje ryzyko powstawania jakichkolwiek powikłań w okresie ciąży.