Poronienia

Poronienia – objawy i przyczyny

Poronienie to bardzo trudny czas w życiu zarówno kobiety, jak i mężczyzny -ojca dziecka. Szczególnie ważne jest wówczas przekazanie rodzinie odpowiedniego wsparcia i psychicznej opieki. Poronienie może mieć kilka objawów, jak również wiele może być przyczyn poronienia. Oto krótkie omówienie najważniejszych i najczęstszych objawów i przyczyn.

Objawy poronienia

Objawy poronienia zależne są między innymi od wieku ciąży. Do najbardziej niepokojących należą: krwawienia, plamienia, bóle krzyża oraz podbrzusza. Oczywiście nie zawsze takie objawy wskazują akurat na poronienie, jednak należy być szczególnie ostrożnym i udać się do lekarza gdy właśnie takie objawy zauważymy.

Medycyna wyróżnia różne rodzaje poronienia. W zależności od tego jak intensywne są wymienione wyżej objawy, mamy do czynienia z różnym rodzajem poronienia. Gdy są one najbardziej łagodne mówimy o poronieniu zagrażającym, które polega na oddzieleniu się jaja płodowego na małym odcinku. Istnieje możliwość uratowania takiej ciąży, między innymi zachowując spokój i leżąc przez resztę ciąży.

Poronienie w toku prowadzi do utraty ciąży, a charakteryzują go bardzo silne bóle, które przyrównać można do skurczów występujących podczas porodu.

Przyczyny poronienia

Gdy dochodzi do poronienia przyczyny najczęściej najbardziej zaprzątają naszą głowę. Podobnie jak objawów może być ich wiele.

Najczęstszą przyczyną wczesnego poronienia jest choroba zarodka. Może on obumierać przede wszystkim z powodu poważnych wad w chromosomach lub przeróżnych wad genetycznych.

Inną przyczyną mogą być zakażenia wirusowe. Jest to również bardzo częsta przyczyna obumierania zarodka. Do zakażeń wirusowych może dojść w wyniku infekcji wirusowej, której objawami mogą być katar, biegunka oraz pobolewanie mięśni.

Często do poronienia dochodzi także w wyniku zaburzeń hormonalnych. Należą do nich zarówno niedobory pewnych hormonów płciowych, odpowiedzialnych za podtrzymywanie ciąży, jak i związane z cukrzycą i chorobami tarczycy zakłócenia w gospodarce hormonalnej.

Oprócz tego przyczynami poronienia mogą być także różne zmiany w obrębie narządów rodnych, takie jak uszkodzenia szyjki macicy, przeróżne mięśniaki, a także uszkodzenia endometrium. Również niektóre choroby zakaźne mogą spowodować poronienie. Należą do nich między innymi toksoplazmoza, różyczka oraz choroby bakteryjne i grzybiczne.
Należy zawsze pamiętać, by podczas ciąży, nawet tej, która nie wydaje się zagrożona zachować wszelkie środki bezpieczeństwa. Oznacza to, że z każdym, nawet najmniejszym niepokojącym objawem należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Im wcześniejsza interwencja tym większa szansa na uratowanie ciąży.