Poród

Jak przygotować się do porodu?

Prawidłowo przygotowana wyprawka do szpitala to podstawa, o którą należy zadbać ze znacznym wyprzedzeniem. Nigdy bowiem nie wiadomo, którego dokładnie dnia pojawią się nagłe skurcze. Wówczas będzie za późno na gorączkowe pakowanie się. Co zabrać do porodu i jak wygląda jego przebieg?

O czym powinna pamiętać przyszła mama, przed udaniem się do szpitala?

Na początku ostatniego miesiąca ciąży należy już mieć pod ręką wszystko, czego będzie potrzebować przyszła mama. Nie chodzi tutaj jedynie o wyniki aktualnych badań czy też o środki higieniczne, ale również o rzeczy, które pozwolą młodej mamie lepiej poczuć się w nowym miejscu.

Jeśli chodzi o dokumenty, to warto mieć ze sobą skierowanie do szpitala, dowód osobisty, kartę ciąży i NIP pracodawcy. Przechodząc do kwestii badań, potrzebne są wyniki HBS, USG, morfologia i badanie moczu oraz wyniki badania na obecność HIV i posiew z pochwy w kierunku GBS. Można dołączyć także wyniki badań i konsultacji, które zostały przeprowadzone w czasie ciąży i mają istotne znaczenie. Jeśli planowane jest cięcie cesarskie, to na pięć dni przed zabiegiem należy wykonać jonogram i koagulogram.

Co zabrać do szpitala na poród?

Na czas porodu potrzebne będą dwie koszule nocne, szlafrok, ciepłe skarpetki i wygodne kapcie. Do tego należy wyposażyć się w jednorazowe pieluchy i chusteczki oraz w ręczniki papierowe. W wyprawce powinny znaleźć się też odświeżająca mgiełka do twarzy czy woda termalna, nawilżająca pomadka do ust, oliwka do masażu, woda mineralna, czekolada, banany i sok owocowy.

Po porodzie przydadzą się z kolei dwie koszule z rozcięciem, pięć par majtek poporodowych, dwa ręczniki, dwadzieścia dużych podpasek na noc, jasiek do karmienia, wkładki laktacyjne i biustonosze do karmienia, ubranie na wyjście, ręczniki papierowe i przybory toaletowe. Osobno należy spakować wyprawkę dla dziecka, czyli chusteczki nawilżające, kremy przeciw odparzeniem, ubranka, pieluchy tetrowe, skarpetki i rękawiczki, śpiworek, mydło hipoalergiczne, ręcznik z kapturem, ubranie na wyjście.

Jak wygląda poród?

W I okresie porodu pojawiają się delikatne skurcze macicy i wypada często czop śluzowy. Druga faza porodu to pełne rozwarcie szyjki macicy, pojawienie się krótkich i rzadkich skurczów co kwadrans. Bolesność skurczów staje się coraz większa, trwają one coraz dłużej i są coraz częstsze. W tej fazie dochodzi do kryzysu siódmego centymetra. Następnie jest faza przejściowa, gdzie skurcze są bardzo silne i trwają ponad minutę, a szyjka macicy jest rozwarta do 10 cm. Głowa dziecka obniża się i zmierza ku wyjściu, a okres parcia trwa do dwóch godzin. Podczas III okresu porodu rodzi się łożysko i zostają wydalone błony płodowe, co trwa kilkanaście minut. Dziecko przychodzi na świat i trwa nawiązywanie z nim więzi przez rodziców, przez 2h.